AKCUS Seljo ansambli su mnogobrojni

Kroz decenije rada, "Seljo" je razvio raznovrsne ansamble koji zajedno doprinose bogatstvu kulturne scene Sarajeva i šire.

Sekcija

Folklorni Ansambl "Seljo"

Kao najstariji ansambl u okviru AKCUS-a "Seljo", ovaj ansambl njeguje tradicionalne plesove i pjesme naroda Bosne i Hercegovine, kao i zemalja zapadnog Balkana. Članovi ansambla su nastupali u više od 30 zemalja, uključujući Evropu, Ameriku, Afriku i Aziju.

Voditelji: Refik Fikan Kulić - koreograf, Amel Kladanjčić - asistent,
muhamed Duračak- korepetitor,

sekcija

Veliki Mješoviti hor "Seljo"

Djeluje od 1950 godine sa prekidom rada od 1992-2006 kada je ponovo počeo sa radom. Ima širok muzički repertoar, posebno pravljenje i horskoj muzici prilagodjene aranžmane sevdalinki, zabavnih i klasičnih horskih kompozicija, duhovne crnačke muzike, kao i druge žanrove sa posebnim naglaskom muzike balkana. Ansambl je nastupao u raznim zemljama Evrope kao i u Africi, doprinoseći promociji bosanskohercegovačke muzike na međunarodnoj sceni.

Voditelj: Tijana Vignjević
Facebook

sekcija

Kamerni hor "Akordi"

Kamerni hor „Akordi“ osnovan je 2016. godine i najmlađa je sekcija Selje. U horu su uglavnom visokoobrazovani ljudi i cilj hora je vraćanje Selje u akademsku zajednicu društa, gdje i pripada. Repertoar je od klasičnih horskih kompozicija do popularnih pop-rock obrada, prilagođenih horskom pjevanju, a u cilju privlačenja mlađe populacije. U horu je 30 ljudi, koji istinski uživaju u kvalitetnom pjevanju i druženjima. Osnivač i umjetnički voditelj je Mario Katavić.

Voditelj: Mario Katavić

sekcija

Vokalni ansambl "Prijatelji"

Osnovan je 1957. godine. Ovaj muški vokalni ansambl izvodi sevdalinke, starogradske i dalmatinske pjesme kao i posebne obrade popularnih kompozicija zabavnog žanra. Tokom svog postojanja, snimili su deset singl i dvije longplay ploče, sedam CD-ova i oko 80 snimaka za arhiv Radija Sarajeva kao i veliki broj TV snimaka. Dobitnici su Šestoaprilske nagrade grada
Sarajeva 1979. godine.

Voditelj: Mario Katavić
Instagram
Facebook

sekcija

Ženski Vokalni ansambl "Corona"

Ovaj ansambl je osnovan u avgustu 1992. godine pod imenom „Sarajevske pahulje“ i od tada djeluje kao ansambl „Selje“. Osnivač i prvi voditelj ansambla je Slobodan Dodo Kovačević. Godine 1997. mjenjaju ime u ansambl „Corona“ Ansambl njeguje tradicijsku i duhovnu vokalnu muziku Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Makedonije, Slovenije, Bugarske, Kosova, kao i klasični horski repertoar i obrade poznatih melodija u višeglasnom pjevanju. U njihovom repertoaru sve je više aranžmana koje radi članica ansambla Adelita kadić i dirigentica Tijana Vignjević. Ansambl je predstavljao Bosnu i hercegovinu na brojnim gostovanjima u inozemstvu.

Voditelj: Tijana Vignjević
Instagram
Facebook

Sekcija

Orkestar "Bentbaša"

Sastavljen od mladih i starijih muzički obrazovanih članova, Ovaj orkestar postoji od osnivanja „Selje“ i nastupao je na svim kontinentima osim Australije u više od 30 zemalja. Iza ovog orkestra je veliki broj samostalnih koncerata i učešća na prestižnim svjetskim festivalima, putovanjima sa kojih su se kao po pravilu vraćali sa nekom od nagrada. Bilo bi nepravedno nepomenuti neka od imena- voditelja orkestra: Milorad Mišo Milić, Selim Salihbegović, Selver pašić, Suad Balta, milorad Miškec Todorović Edvin Edo Ferizović, Igor učić... „Seljin“ orkestar je uvijek okupljao veoma kvalitetne i talentirane muzičare koji su kao svoj veliki uspjeh smatrali članstvo u orkestru „Bentbaša“. U sklopu orkestra veliki broj pjevača solista izrastao je u prepoznatljiva imena na prostoru ex Yugoslavije.

Voditelji: Igor Lučić, Aras Samrdžija

Instagram
Facebook

Sekcija

Tamburaški orkestar

Formiran je krajem 1961. godine kao ansambl „Selje“. Najzaslužniji za formiranje ovog orkestra je Selim salihbegović-Beg. Orkestar je od osnivanja imao velikih uspjeha ali i stagniranja u radu, pa čak i prestanka sa radom nekoliko godina. Razloga je više. Veliki problem uvijek je prdstavljao način kako zadržati muzičare na duži period. „Zlatno“ doba Tamburaškog orkestra predstavlja period od 1984-1992 godine kada je i sastavom bio najbrojniji i sa velikim brojem nastupa i putovanja. Na festivalima u Zenici i Pucarevu orkestar je zauzeo prvo mjesto po ocjeni stručnog žirija. U poslednjih desetak godina pokušavamo obnoviti rad orkestra ali osim problema slabe zainteresovanosti muzičara , problem predstavlja i angažovanje obrazovanog i kvalitetnog voditelja. Orkestar posjeduje veliki broj repariranih vlastitih muzičkih instrumenata.

Voditelj: Otvoren je konkurs za izbor voditelja orkestra

sekcija

Likovni atelje "Seljo"

Likovni atelje AKCUS-a "Seljo" osnovan je 1956. godine i od tada pruža prostor za umjetničko izražavanje članovima zainteresovanim za likovnu umjetnost. Kroz decenije rada, atelje je okupio mnoge generacije umjetnika koji su se bavili različitim tehnikama i motivima. Članovi ateljea redovno organizuju izložbe svojih radova, predstavljajući publici raznovrsne umjetničke izraze. Izložbe su održavane u renomiranim galerijama, poput galerije "Novi Hram" u Sarajevu, gdje su posjetioci imali priliku vidjeti djela nastala u okviru ovog ateljea.

Voditelj: Karolina Atagić

Sekcija

Akademsko pozorište "Art Club"

Akademsko pozorište "ART club" osnovano je 1953 godine kao jedna od sekcija „Selje“. Tokom djelovanja promijenilo se nekoliko stilova scenskog izražavanja, od klasične dramske forme realističkog tipa preko veselog satiričnog kabaretskog programa, poetskog teatra, sve do 1968. godine kada je grupa studenata, entuzijasta i istomišljenika krenula ka novom specifičnom vidu teatarskog izražaja. Tada su nastale teatarske predstave : „Šta je to tu“, i „Kreveti“ u reziji Alije Hafizovića, sarajevskog slikara i publiciste. „Žuto, bijelo slijepo“, predstava Željka – Žoleta Hajndla i Slobodana Bobe Perišića, potom „Homo homini homo“, i „Korijenje koje raste“ u režiji Željka Hajndla. Značajne predstave postavio je neprevaziđeni Dubravko Biban Bibanović, redatelj koji je uvijek radio na predstavama koje su bile pozorišna avangarda u tom momentu. Njegove predstave su se zasnivale na ekspresiji pokreta, kreativnoj upotrebi scenske tehnike, pogotovo svjetlosne. Iz tog perioda najpoznatija je predstava „ Pepeljuga u popravnom domu“.

Voditelj: Otvoren je konkurs za izbor voditelja